Blog

PCC, czyli ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?

22 maj 2023

pcc

Podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany także PCC, to jedna z najważniejszych danin podatkowych pobieranych przez państwo. Jest to podatek nakładany na określone czynności cywilnoprawne, takie jak sprzedaż nieruchomości, nabycie spółki czy umowy dzierżawy. PCC jest istotnym źródłem wpływów do budżetu państwa i służy do finansowania różnych działań publicznych.

Wykup leasingu na cele prywatne lub firmowe

08 kwi 2023

samochód

Bardzo często po wygaśnięciu umowy leasingowej przedsiębiorcy decydują się na wykup pojazdu na cele prywatne lub firmowe. Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca ma opcję wykupu pojazdu, który może wykorzystać zarówno w celach prywatnych, jak i biznesowych. W zależności od tego, jaka decyzja zostanie podjęta, czynność wykupu będzie miała odmienne skutki w podatku VAT. Sprawdź, jakie […]

Składka zdrowotna w nowym Polskim Ładzie

08 mar 2023

biznes

W 2023 roku nastąpiły duże zmiany w sposobie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za rok 2022, w ramach Nowego Polskiego Ładu.

Jak się przygotować do założenia firmy?

22 lut 2023

firma

Założenie firmy może być trudnym i skomplikowanym procesem, ale odpowiednie przygotowanie może znacznie ułatwić tę drogę. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak się do tego przygotować.