Blog

VAT

VAT, czyli podatek od wartości dodanej (ang. „Value Added Tax”), odpowiada za ok. 50% przychodów w budżecie Polski. Jest to podatek naliczany na kolejnych etapach sprzedaży i zakupu usług lub produktów, który jest szczególnie istotny dla przedsiębiorców. Które firmy są objęte obowiązkiem rejestracji w roli płatnika VAT i jak wygląda ten proces?

pracownik

Zapewnienie pracownikom ubezpieczenia buduje ich bezpieczeństwo i wpływa na korzystny wizerunek pracodawcy. Czy te wydatki mogą być uznawane za koszty, które pomagają pracodawcy w osiągnięciu przychodów?

piekarz-z-bliska-w-sklepie-piekarniczym (1)

Handel internetowy rozwija się w błyskawicznym tempie. Nic dziwnego, że kwestia posiadania kasy fiskalnej w sklepie internetowym budzi wiele wątpliwości. Sprawdź zasady i wyjątki dotyczące ewidencjonowania sprzedaży w kontekście e-commerce.

gotowka

W dynamicznym świecie finansów i handlu płatności elektroniczne zdobywają coraz większą popularność. W odpowiedzi na ten trend wiele krajów wprowadziło ograniczenia dotyczące płatności gotówką, dążąc do zwiększenia przejrzystości transakcji, ograniczenia szarej strefy i walki z praniem brudnych pieniędzy. Limit płatności gotówką obowiązuje również w Polsce. Sprawdź jaki! Ograniczenia płatności gotówką w Polsce Zgodnie z ustawą […]

kasa fiskalna

Ulga na zakup kasy fiskalnej jest dla przedsiębiorcy dobrą okazją do oszczędzania i zmniejszania obciążeń podatkowych. Sprawdź, jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Zobacz też, jak uzyskać zwrot za zakup kasy fiskalnej!

student-gf0de1b96d_640

Podatek ryczałtowy to jedna z najprostszych i najbardziej efektywnych form rozliczania działalności gospodarczej. Dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie prostotę i wygodę w płaceniu podatków, ryczałt ewidencjonowany stał się doskonałym rozwiązaniem.

pcc

Podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany także PCC, to jedna z najważniejszych danin podatkowych pobieranych przez państwo. Jest to podatek nakładany na określone czynności cywilnoprawne, takie jak sprzedaż nieruchomości, nabycie spółki czy umowy dzierżawy. PCC jest istotnym źródłem wpływów do budżetu państwa i służy do finansowania różnych działań publicznych.

samochód

Bardzo często po wygaśnięciu umowy leasingowej przedsiębiorcy decydują się na wykup pojazdu na cele prywatne lub firmowe. Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca ma opcję wykupu pojazdu, który może wykorzystać zarówno w celach prywatnych, jak i biznesowych. W zależności od tego, jaka decyzja zostanie podjęta, czynność wykupu będzie miała odmienne skutki w podatku VAT. Sprawdź, jakie […]

biznes

W 2023 roku nastąpiły duże zmiany w sposobie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za rok 2022, w ramach Nowego Polskiego Ładu.

firma

Założenie firmy może być trudnym i skomplikowanym procesem, ale odpowiednie przygotowanie może znacznie ułatwić tę drogę. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak się do tego przygotować.