Blog

7503

Skala podatkowa to najpopularniejsza forma opodatkowania w naszym kraju. Na czym ona polega, czy jest opłacalna, jakie są jej progi i ile wynosi kwota wolna od podatku w 2024 roku? Podpowiadamy!

biuro

Likwidacja działalności gospodarczej jest procesem niosącym za sobą wiele konsekwencji, zarówno formalnych, jak i związanych z czynnikiem ludzkim. Jednym z kluczowych aspektów jest rozwiązanie umowy z pracownikami. W Polsce te kwestie regulują przepisy ustawy Kodeksu pracy. Jak poprawnie przeprowadzić likwidację działalności i równocześnie zadbać o pracowników?

student

Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są zgodnie z polskim prawem zaliczane do majątku udziałowca. Oznacza to, że podlegają one również regulacjom w zakresie dziedziczenia. Co się dzieje z udziałami w razie śmierci wspólnika?

Finanse

Prowadzisz działalność gospodarczą i korzystasz z usług księgowego? Jako jednostka organizacyjna masz możliwość nadania uprawnień do Twojego konta w usłudze e-Urzędu Skarbowego, nie wychodząc z domu.

Pracownik

Zarówno nadgodziny, jak i praca w dni wolne to kwestie ściśle regulowane przez Kodeks pracy. Na jakich zasadach odbywa się praca w sobotę? Czy pracownik może uzyskać rekompensatę pieniężną? Kiedy możliwy jest odbiór dnia wolnego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

rachunkowość

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur, to elektroniczny system obsługi faktur, który będzie obowiązkowy już od 1 lipca 2024 (dla czynnych podatników VAT) lub 1 stycznia 2025 roku (dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT). Jego wdrożenie wiąże się także ze zmianami dla klientów biur rachunkowych – sprawdź, na co należy się przygotować.

kalkulator

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system komputerowy, który umożliwia generowanie i udostępnianie faktur. Od 1 czerwca 2024 roku będzie obowiązkowy dla wszystkich firm, które są czynnym płatnikiem VAT, a później obejmie także podatników korzystających ze zwolnień podmiotowych i wykonujących czynności zwolnione przedmiotowo z VAT.

płatność

Rachunek firmowy czy indywidualny? Część przedsiębiorców może wzbraniać się przed kontem firmowym, gdyż obawiają się dodatkowych formalności, a ponadto uważają, że taki produkt nie jest im potrzebny. W większości przypadków prawo nie nakłada na prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą obowiązku otwierania konta firmowego, ale posiadanie go wiąże się z korzyściami.

VAT

VAT, czyli podatek od wartości dodanej (ang. „Value Added Tax”), odpowiada za ok. 50% przychodów w budżecie Polski. Jest to podatek naliczany na kolejnych etapach sprzedaży i zakupu usług lub produktów, który jest szczególnie istotny dla przedsiębiorców. Które firmy są objęte obowiązkiem rejestracji w roli płatnika VAT i jak wygląda ten proces?

pracownik

Zapewnienie pracownikom ubezpieczenia buduje ich bezpieczeństwo i wpływa na korzystny wizerunek pracodawcy. Czy te wydatki mogą być uznawane za koszty, które pomagają pracodawcy w osiągnięciu przychodów?