Wykup leasingu na cele prywatne lub firmowe

Porady -

Bardzo często po wygaśnięciu umowy leasingowej przedsiębiorcy decydują się na wykup pojazdu na cele prywatne lub firmowe. Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca ma opcję wykupu pojazdu, który może wykorzystać zarówno w celach prywatnych, jak i biznesowych. W zależności od tego, jaka decyzja zostanie podjęta, czynność wykupu będzie miała odmienne skutki w podatku VAT. Sprawdź, jakie są warunki odliczenia wykupu leasingu!

Wykup samochodu z leasingu na firmę

Leasing samochodowy to popularna forma finansowania w Polsce. Wiele firm i osób prywatnych decyduje się na tę formę zakupu, ponieważ jest to dla nich bardziej opłacalne niż klasyczny zakup. Jedną z zalet leasingu jest możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy. Wykup ten może mieć różne przeznaczenie – może służyć celom prywatnym, jak i firmowym. W zależności od tego, jaką przedsiębiorca decyzję podejmie, czynność wykupu rodzi odmienne skutki w podatku VAT.

W przypadku wykupu pojazdu z leasingu na cele biznesowe podatnik będzie miał prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej ten wykup. W sytuacji wykorzystywania samochodu wyłącznie do celów firmowych podatnikowi przysługuje 100% odliczenia VAT. Należy jednak spełnić określone warunki, takie jak:

  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzającej wyłącznie jego wykorzystywanie do celów biznesowych
  • oraz złożenie formularza VAT-26.

Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne

W przypadku wykupu samochodu z leasingu na cele prywatne prawo do odliczenia VAT z faktury wykupu nie przysługuje. Decyzja skutkuje tym, że pojazd nie jest uwzględniany w majątku przedsiębiorstwa podatnika.

Warto jednak pamiętać, że możliwe jest wykorzystanie pojazdu w działalności na zasadach prywatnego samochodu. W przypadku takiego wykorzystania limit wydatków eksploatacyjnych, takich jak m.in. zakup paliwa, naprawy, serwis, wymiana opon czy wycieraczek, wynosi 20% kosztów.

Odliczenie podatku VAT zależy od sposobu użytkowania pojazdu, czyli czy będzie on używany naprzemiennie, tj. prywatnie i służbowo. Mieszany sposób użytkowania pojazdu skutkuje odliczeniem 50% VAT, natomiast korzystanie z niego w działalności pozwala na odliczenie 100% VAT.

samochód
fot. pixabay.com

Sprzedaż pojazdu z leasingu

W przypadku sprzedaży samochodu, na którym przysługiwało prawo do odliczenia VAT, należy zastosować stawkę podatku w wysokości 23%. Jednakże jeśli sprzedaż ta nastąpi w tzw. okresie korekty, czyli w ciągu 5 lat od nabycia pojazdu, to na podstawie przepisów zawartych w art. 90b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.) podatnik będzie miał możliwość odzyskania VAT, który nie został odliczony przy jego pierwotnym nabyciu.

Jak wygląda sprzedaż w przypadku aut poleasingowych wykupionych na cele prywatne? Późniejsza sprzedaż tego pojazdu nie wywołuje żadnych skutków podatkowych związanych z podatkiem VAT. Sprzedający nie występuje tutaj w roli podatnika VAT, ponieważ transakcja dotyczy samochodu, który jest jego prywatnym majątkiem.