Przejście z UoP na B2B u tego samego pracodawcy – kiedy i czy warto?
Porady -
Wielu pracowników w ramach własnego rozwoju zastanawia się nad przejściem z tradycyjnej umowy o pracę na formę samozatrudnienia. Wiąże się to zarówno z licznymi zaletami, jak i wadami, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Aktualnie polskie prawo nie zabrania wykonywania czynności w ramach B2B na rzecz byłego pracodawcy, jest to zatem jedna z częstych praktyk wśród pracowników. Ważne jednak, by umowa w ramach samozatrudnienia nie posiadała cech typowych dla stosunku pracy.
Kiedy najlepiej zmienić formę zatrudnienia?
Przejście z UoP na B2B u tego samego pracodawcy będzie najkorzystniejsze dla pracownika w momencie, w którym całkowicie zmieni się zakres jego obowiązków. Wówczas nie ma żadnych ograniczeń ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli jednak samozatrudniony będzie wykonywał te same czynności, co w trakcie umowy o pracę, zostaną na niego narzucone pewne restrykcje.
Przede wszystkim nie będzie on mógł skorzystać z:
- Ulgi na start,
- obniżonych składek ZUS,
- Małego ZUS-u Plus.
Dodatkowe ograniczenia samozatrudnionego mogą dotyczyć formy opodatkowania. W przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy w takim samym zakresie, w jakim były wykonywane na podstawie stosunku pracy, przychody nie będą mogły być opodatkowane ryczałtem ani liniowo.
Zalety zatrudnienia na umowie B2B
Przejście z UoP na B2B w odpowiednim momencie wiąże się z wieloma korzyściami dla samozatrudnionego, takimi jak:
- możliwość rozwoju kariery,
- wyższe wynagrodzenie,
- elastyczność pracy.
Umowa B2B często pozwala na pracę z wybranego miejsca, a także w dowolnym czasie, nie ograniczając samozatrudnionego tak jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Własna firma to również szansa na nawiązanie współpracy z wieloma przedsiębiorstwami oraz uzyskanie przewagi na rynku pracy.
Przejście pracownika z UoP na B2B to korzyści nie tylko dla samozatrudnionego, ale także dla pracodawcy, który oszczędza czas oraz finanse na obsłudze kadrowo-księgowej.
Wady związane z przejściem na B2B
Samozatrudniony, otwierając własną działalność gospodarczą, jest zmuszony do prowadzenia księgowości oraz prawidłowych rozliczeń.
Dodatkowo warunki współpracy w ramach B2B nie podlegają regulacjom Kodeksu pracy, zwykle więc osoba przechodząca z UoP nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego czy ochrony stanowiska pracy. Samozatrudniony musi liczyć się także z brakiem jakichkolwiek benefitów czy premii.
Warto zatem, przed podjęciem decyzji, uzgodnić warunki umowy z pracodawcą oraz upewnić się, co przysługuje osobom będącym na B2B.
Czy warto zmienić formę zatrudnienia z UoP na B2B?
Jak każda tego typu decyzja również zmiana formy zatrudnienia wiąże się z wieloma korzyściami, ale i ograniczeniami, dlatego powinna zostać dogłębnie przeanalizowana przez pracownika.
W związku z restrykcjami nakładanymi przez PIP nie zawsze warto przejść z UoP na B2B u tego samego pracodawcy, zwłaszcza jeśli nowa umowa będzie obejmować wykonywanie tych samych czynności.
Niekiedy jednak zalety płynące z takiej decyzji są liczniejsze niż jej wady. Przejście na B2B to przede wszystkim możliwość rozwoju, a także większa niezależność dla samozatrudnionego oraz znacznie wyższe wynagrodzenie.