Co możesz, a czego nie możesz robić w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej?
Porady -
Zawieszenie działalności gospodarczej to opcja dla przedsiębiorców, którzy z różnych powodów chcą tymczasowo wstrzymać prowadzenie firmy. Aby uniknąć potencjalnie negatywnych konsekwencji, warto zrozumieć, jakie działania są dopuszczalne, a które są zabronione podczas okresu zawieszenia.
Ile trwa zawieszenie działalności gospodarczej?
Zawieszenie to okres, w którym przedsiębiorca ma prawo przerwać działalność bez konieczności jej całkowitego zamykania. Minimalny czas trwania wynosi 30 dni. W przypadku podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) występuje także górny limit 24 miesięcy, natomiast firmy wpisane jedynie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) mogą być zawieszone na dowolny czas dłuższy niż 30 dni. Przedsiębiorca jest wtedy zwolniony z większości swoich obowiązków, ale nadal pozostaje objęty pewnymi przepisami.
Co można robić podczas zawieszenia działalności?
W okresie zawieszenia przedsiębiorca ma m.in. prawo podejmować czynności konieczne do ochrony majątku firmy lub zabezpieczenia źródła potencjalnych przychodów. Należy mieć na uwadze, że nie oznacza to aktywnego działania w kierunku rozwoju działalności – mowa jedynie o zadaniach, takich jak nadzór nad majątkiem, regulowanie bieżących spraw administracyjnych czy wnoszenie opłat za korzystanie z nieruchomości.
Przedsiębiorca może również egzekwować należności wynikające z umów i faktur wystawionych przed zawieszeniem działalności. Co ważne, również zobowiązania finansowe, np. kredyty czy leasingi, które zostały zaciągnięte przed zawieszeniem, muszą zostać uregulowane. Jest to również okres, w którym przedsiębiorca może zdecydować się na trwałe zakończenie działalności – kroki w kierunku likwidacji firmy to m.in. sprzedaż składników majątku, rozliczenie się z kontrahentami czy wypowiedzenie umów.
Czego nie można robić, gdy działalność jest zawieszona?
Najważniejszym ograniczeniem w tym czasie jest zakaz prowadzenia działań przynoszących nowe przychody. Co do zasady przedsiębiorca nie może wystawiać nowych faktur i angażować się w działania typowe dla prowadzenia działalności, takie jak sprzedaż towarów i usług. Jest to możliwe dopiero po formalnym wznowieniu działalności. To samo dotyczy zatrudniania pracowników, ale wyjątek stanowi sytuacja, w której dany pracownik będzie odpowiadać wyłącznie za czynności niezbędne do zabezpieczenia źródła przychodów lub do zakończenia spraw związanych z firmą. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może również brać udziału w przetargach, składać nowych ofert oraz przyjmować i realizować nowych zamówień. W praktyce oznacza to, że firma jest wtedy całkowicie wyłączona z aktywności handlowej.
Konsekwencje naruszenia zasad zawieszenia działalności
Naruszenie zasad zawieszenia – np. prowadzenie nowych działań handlowych – może prowadzić do uznania działalności za wznowioną z mocy prawa. W takim przypadku przedsiębiorca może być zobowiązany m.in. do ponownego opłacenia składek ZUS i rozliczenia podatków od momentu formalnego zawieszenia działalności, jak również do zapłaty kar finansowych. Z tego względu warto zawsze pamiętać o odpowiednich procedurach – wznowienie powinno odbyć się po przetworzeniu odpowiedniego wniosku w CEIDG lub KRS. Aby sprawniej poradzić sobie z całą procedurą, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego, zaufanego biura rachunkowego.