Skala podatkowa 2024. Jaka jest kwota wolna od podatku?

Skala podatkowa to najpopularniejsza forma opodatkowania w naszym kraju. Na czym ona polega, czy jest opłacalna, jakie są jej progi i ile wynosi kwota wolna od podatku w 2024 roku? Podpowiadamy!

Czym jest skala podatkowa?

Skala podatkowa to wzór określający wysokość podatku, jaki w danym roku musi zapłacić podatnik za określony zarobek. Wraz ze wzrostem dochodów rośnie także procentowy udział podatku, który należy odprowadzić do budżetu państwa – jest to narzędzie progresywne, co oznacza, że osoby zarabiające więcej płacą wyższe stawki podatkowe niż zarabiający mniej. Podatnicy korzystający z rozliczenia na podstawie skali podatkowej obliczają i wpłacają zaliczki na podatek dochodowy, które powinny trafić na konto bankowe Urzędu Skarbowego.

Jakie są alternatywy dla skali podatkowej?

Jeśli jesteśmy przedsiębiorcami, nie musimy decydować się na rozliczenie za pomocą skali podatkowej – w polskim systemie podatkowym istnieją także alternatywy, które w wielu przypadkach mogą się okazać dla nas znacznie korzystniejsze. Jeśli wiemy, że nasza firma w ciągu roku przekroczy pierwszy próg dochodowy, możemy zdecydować się na opodatkowanie na zasadach liniowych. W takim przypadku bez względu na osiągnięty dochód zapłacimy 19% podatku dochodowego. Pamiętajmy jednak, że podatek liniowy ma także swoje minusy, takie jak:

  • brak kwoty wolnej od podatku;
  • brak możliwości skorzystania z wielu ulg podatkowych;
  • brak możliwości rozliczania się ze współmałżonkiem.
7503
pl.freepik.com

Progi skali podatkowej w 2024 roku

W 2024 roku, podobnie jak w latach poprzednich, mamy dwa główne limity progów dochodów – w przypadku gdy zarobimy do 120 tys. zł, zapłacimy 12% podatku dochodowego, a po przekroczeniu tej kwoty będziemy musieli zapłacić 32% podatku dochodowego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wyższy podatek zapłacimy jedynie od zarobków przekraczających 120 tys. zł – oznacza to, że np. przez pół roku możemy płacić 12%, a dopiero po przekroczeniu pierwszego progu nasze dochody będą opodatkowane skalą 32%. Warto wiedzieć, że na samą wysokość wpłacanego przez nas w trakcie roku podatku wpływa również kwota wolna.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to ustalona przez ustawodawcę suma dochodu, która nie podlega opodatkowaniu – jest to część dochodów podatnika zwolniona z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. W praktyce to oznacza, że jeśli dochód podatnika nie przekracza tej kwoty, nie musi on odprowadzać podatku dochodowego, a jeśli przekracza, podatek jest naliczany tylko od nadwyżki ponad tę kwotę.

Kwota wolna od podatku w 2024 roku – ile wynosi?

Wraz z wprowadzeniem w naszym kraju „Nowego Polskiego Ładu” kwota wolna od podatku wzrosła z 10 tys. zł rocznie do aż 30 tys. zł rocznie. Właśnie tyle w 2024 roku wynosi kwota wolna od podatku. Jeśli zatem w ciągu roku zarobimy nie więcej niż 30 tys. zł, od naszych dochodów nie zapłacimy podatku. Jeśli przekroczymy tę kwotę, podatek będzie naliczany od tej nadwyżki, zgodnie z progami podatkowymi opisanymi powyżej.